Галичина готувалася до Великодня. По всіх хатах, дворах, подвір’ях наводилися порядки ще від самого понеділка.
Моя мама також купила нові фіранки. І такі ж красиві: ажурні, з мереживом, а внизу із білими френзлями. Я чекала того дня, коли вона їх повісить на вікно і почне примовляти: «а подивіться як гарно стало в хаті!». А я собі буду дивитися не неї і думати: «точно гарно стало, але ліпше мені б нові мешти купили такі лакові на каблучках».
Того великого дня, коли по всіх хатах пеклися паски, бабця завжди заповідала, що в хаті не можна кричати, сваритися і голосно говорити, бо паски від крику не виростуть або спечуться пошкарублені, як крикливі людські роти. Перед тим як ставити паски у духовку, вона їх тричі перехрестила і виганяла нас з хати, щоб ми не товклися.
Декілька днів до святого тижня ми з хлопцями зробили на дереві хатку. Самі понаносили старих дощок, збили їх і зробили хатку з дашком. Стара креслата верба витрумавала нашу хатку і цілу юрбу дітлахів. Ми любили там сидіти і грати в карти, різні смішні ігри, плюватися з висоти, реготати і просто ховатися від дорослих. Хатка стала для мене такою ж рідною, як і власна справжня домівка. В той тиждень перед Великоднем я собі подумала, що в хатці теж треба навести порядки. І ми приступили до великої місії. Хлопці замітали, помили підлогу. Леська принесла старий килимок. І стало гарно. В нашій хатці оселилася найкрасивіша краса. Тільки чогось там не хватало. І я подумала, що хатці не хватає домашнього затишку. З тим затишком вона б стала ще більш красивішою.
Пішла додому. Хотіла взяти старі фіранки, бо й так уже нові купили. Я собі уявила, що фіранки на вікнах у хатці якнайкраще втілять відчуття домашнього затишку. Вдома нікого не було, а на вікнах уже висіли старі випрані фіранки. Нові лежали в шафі. Мене це здивувало, але я подумала, що напевно, нові фіранки вже не такі й гарні, що мама знову повісила старі. Може, вона ті нові взагалі хоче викинути, бо вони не пасують до наших вікон. Я загорілася бажанням прикрасити хатку на дереві, тому упевнено взяла нові непотрібні фіранки. Ще прихопила старий чорно-білий портрет баби і діда, де вони молоді відгуляли весілля. Той портрет і так уже давно не висів на стіні, а стояв за шафою. Мені подумалося, що в хатці стане красивіше, якщо на стінах також буде щось висіти.
Хатка на дереві перетворилася на казкову красуню з новими фіранками. І як же то любо були в ній сидіти і споглядати як вітер забавляється ажурним полотном з френзлями. Ми тішилися і грали в карти. Баба з дідом нам посміхалися з чорно-білої знимки, а ми насолоджувалися своїми забавлянками. В хатці було так гарно, що ми навіть не плювалися і не штовхали один одного. Я собі подумала, що перед Великоднем і в хатці треба говорити тільки добрі слова і не кричати, бо баба навіть з портрета може почати сваритися і тоді у своїх молитвах передасть це Богу і нам не дадуть їсти паски з шинкою або ще гірше - не куплять нові мешти. Ми усі сиділи чемно, навіть стара верба раділа разом з нами.
Коли на Галичину спустився вечір, я задоволена пішла додому. Навіть не зайшовши у хату, ще з порогу, я почула щось недобре. Принишкла і почала слухати.
Сварка. Баба з мамою голосно вияснювали відсутність фіранок. Я злякалася. І зрозуміла, що мені настав кінець у Велику Страсну п`ятницю. Розіпнуть мене. Покарають і розіпнуть або здадуть в інтернат.
Я швидко знову побігла до річки, де була наша хатка, щоб зняти фіранки і тихенько повернути їх, так щоб ніхто не помітив і щоб мама подумала, що вони були в шафі, але вона їх просто не бачила.
Пригнала до хатки. Вилізла на вербу. А фіранок в хаті нема! Ввечері їх хтось звідти вкрав. Навіть бабу з дідом вкрали.
Я злізла з верби і уже чітко знала, що моя дорога поведе мене в інтернат. Я дуже хотіла виправити усю ту ситуацію з фіранками, але не знала що маю робити... І тоді мене осінило велике світло. В такий великий вечір я зрозуміла, що усі грішні діла можна залатати добрими вчинками. Я подумала, що в інтернаті я не зможу заробити на нові штори, але я можу зараз податися на заробітки і потім повернутися додому з уже новими, купленими за свої гроші фіранками. Я собі уявляла як мама зрадіє, що я принесла нові фіранки і не буде мене сварити за вкрадені.
Подумки я уже спакувала свої пожитки у вузлик і думала, що треба знайти якигось добрих людей, до яких можна попроситися на заробітки. А перед вереснем повернутися додому, щоб до школи поспіти. Повернуся і гордо віддам штори. І усі будуть радіти моїй добрій справі.
Підкралася до хати, щоб тихенько зайти. В моїй голові крутився рій думок. Думала з чого маю починати розмову: чи одразу говорити, що не піду в інтернат чи розповідати про свій план із заробітками в добрих людей.
В хаті було тихо. Ніхто не сварився.
Мама підійшла до мене і запитала:
- Ти нічого не хочеш мені сказати?
- Нічого. А шо таке?
- Хтось забрав без дозволу нові фіранки. Ти, не знаєш хто це міг зробити?
В той момент я дуже хотіла, щоб на мене не кричали і не сварилися і мені було дуже соромно зізнатися, що це зробила я. Хотіла нічого не пояснювати, бо й так в серці пекло від сорому і тільки сказати, що зароблю на нові і принесу, віддам.
- Я не знаю хто це міг зробити, - збрехала я, щоби уникнути продовження цієї важкої розмови.
- Тоді нам прийдеться викликати поліцію, якщо й ти не знаєш хто це міг бути, - відповіла мама.
- Поліції не треба! Я відроблю на заробітках і повернуся.
Я ніколи не плакала. Мені завжди було соромно за себе, коли я робила щось погане і я ніколи не хотіла, щоб дорослі засмучувалися через мене. Мені було соромно, що збрехала. Від брехні ще дужче кололо у серці, ніж від самих поганих вчинків. І я призналася і розповіла усю історію. Розказала правду.
Правда мені дуже пекла усередині. Ще більше ніж брехня. Виявилося, що правда також болить, бо в ній ти маєш зізнатися у своїй слабкості, дурості, невизначеності, грішності, людськості.
Мама мені нічого не відповіла, а лиш тільки поклала на стіл уже гарно складені ті ж самі нові фіранки, які хтось вкрав з хатки на дереві. Фіранки білими ажурними френзлями лежали на столі і мовчки сміялися з мене.
Я зраділа, що вони знайшлися і що мені вже не треба ні в інтернат, ні на заробітки...Я не знала як трапилося таке чудо. Але серцем відчувала, що чудеса існують.
- Бачиш,- сказала мама, - коли люди говорять один одному правду, навіть найгіршу і найболючішу правду, то усе, щоби не сталося, можна пробачити і зрозуміти. Тоді в серці зароджуються світло.
В той момент я відчула, що мені стало легше, я відчула, що у моєму серці зароджується світло. І що є Хтось там на небі, який не дає світлу погаснути у наших серцях, навіть якщо нам дуже важко, болісно і соромно. І завтра Він воскресне ще більшим світлом, щоб у наших серцях не було темряви. Я відчула це. В мені засвітилося маленьке світло.
- Христос Воскрес, мамо!
ХРИСТИНА КІШУК
Немає коментарів:
Дописати коментар